Ostruha patní kosti

Patní ostruha je kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patné kosti v plosce nohy nebo v úponu Achilovy šlachy (méně často). Bolest v oblasti paty vzniká přetížením úponů vazů a svalů mechanických přetížením, nevhodným obutím či vadným postavením nohy. Ostruha vzniká jako kompenzační mechanismus organismu na přetížení. Bolest vzniká přetížením úponů na patní kosti. Tedy ostruha není příčinou bolesti ale následkem přetížení.

Léčba:

Bolestivost patní ostruhy je hlavně záležitost přetížení, nejdůležitějším opatřením je odlehčení paty snížením zátěže měkkou podpatěnkou (nejčastěji silikonovou), často pomůže i změna výšky podpatku - změní směr zátěže úponů na patní kosti. Vhodné jsou zapařovací obklady, lokální antirevmatika – masti a gely. Z fyzikální terapie lze doporučit ultrazvuk, diadynamik, magnetoterapii. Při neúspěchu této léčby se aplikují obstřiky bolestivých úponů lokálním anestetikem nebo i kortikoidem, často se používá radioterapie – protizánětlivý účinek radioaktivního ozáření Cesiem. Vyjímečně je nutné operační řešení spočívající v protnutí přetížených úponů. Nově se doporučuje ošetření paty rázovou vlnou.

Prevence:

Předcházet bolestem pat a nohou lze hlavně správnou péčí o nohy kvalitním obutím, cvičením, mazáním a masírováním a protahováním nohou prstů, korekcí vadného postavení nohou správnými protetickymi pomůckami. U sportovců, po operacích a úrazech nohou, ale i při trvalejších bolestech z přetížení lze doporučit individuální ortopedické vložky, které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku.

Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím